Vinařství

Málo kdo ví, že Rumunsko má pro pěstování vinné révy velmi příznivé podmínky. Už v dobách Řeků a Římanů mělo vinařství v oblastech Rumunska velkou tradici, která přetrvává dodnes. Více než jedna třetina viničních ploch se v současné době nachází v oblasti Moldova. Další oblasti, kde skvělá vína vznikají jsou například Muntenia, Oltenia, Dobrudži, Banát a také Sedmihradsko. Rumunsko patří mezi největší producenty vína a v Evropě obsadilo dokonce čtvrté místo v žebříčku.

Vína z Rumunska mají ve světě jméno zejména díky svojí kvalitě a úžasné chuti. Nejen proto jsme tato skvělá vína začali dovážet i k nám.

 

 

EN_Harta_viticola_CrameRomania_Ianuarie_2020_2500px

 

Cramele Halewood - The Iconic Estate

Společnost Halewood byla založena v roce 1978 ve Velké Británii Johnem E. Halewoodem a velmi rychle se zařadila mezi nejvýznamnější společnosti zabývající se importem alkoholických nápojů. V roce 1987 společnost začala dovážet vína z Rumunska, kde navázala spolupráci s Danem Munteanem, který dodával pro tuto společnost víno. O deset let později bylo vytvořeno partnerství mezi John E. Halewoodem a Danem Munteanem, kdy byla založena dceřinná společnost Halewood Romania, která je největším vývozcem rumunského vína do Velké Británie a dalších zemí po celém světě.

Po rozsáhlé investici 10 mil. EUR působí v Rumunsku čtyři dceřinné společnosti. Investice byla směřována do pěstování révy vinné včetně nových výsadeb. Cramele Halewood (vinařství Halewood) vzniklo díky privatizaci vinařství Vinalcool Prahova, kterou v r. 1999 získal právě Halewood. Kvalita vín, hodnota, rafinovanost a odlišnost dělá z Cramele Halewood jednoho z nejlepších rumunských producentů vína, který zhodnocuje potenciál a rozmanitost vinařských regionů země.

Momentálně je celková rozloha vinic přes 350 ha a rozprostírájí se v oblastech Transylvánie, Dealu Mare a Murfatlar. Vína z tohoto vinařství získala řadu ocenění. Například Pinot noir rosé 2014 získalo stříbrnou medaili – International Wine & Spirit Competition 2015 na Paris street.

Součástí vinařství je sklep Rhein et Cie, který v roce 1893 založil němec Herm Rhein. Od roku 1920 je tento sklep určen pro výrobu šumivých vín tradiční metodou kvašení v láhvi (Méthode Champenoise). Nedaleko od tohoto sklepa má svůj rezidenční zámek Peles rumunská královská rodina. Hrad se nachází na úpatí pohoří Bucegi, v malebném městě Sinaia, v idylickém prostředí rumunských Karpat. Jedná se o mistrovské dílo německé čerstvě renesanční architektury. Rumunská královna Alžběta o stavbě prohlásila: "Italové byli zedníci, Rumuni budovali terasy, Albánci a Řekové pracovali s kamením, Němci a Maďaři byli tesaři. Turci pálili cihly, inženýři byli Poláci a řezbáři byli Češi. Francouzi byli malíři a Angličané měřiči". Tento zámek je považovaný za jeden z nejvíce úžasných a zachovalých v celé Evropě. Královská rodina tento hrad pravidelně navštěvuje a při těchto cestách nezapomíná navštívit ani vinařství Halewood, které se stalo v roce 2006 certifikovaným královským dodavatelem pro šumivá vína. 12. října 2009 byl tento titul obnoven a vinařství Cramele Halewood bylo jmenováno i oficiálním dodavatelem pro tichá vína.

 

ac28d2fe7ff500e93e1d1c35da90241d