Vinařství Domeniile Sahateni

Připomeňme si druhé vinařství z Rumunska, ze kterého Vám dovážíme vína. Nazývá se Domeniile Sahateni a je to rodinné vinařství, které nese v názvu jméno majitelky Aurelie Visinescu. Tato dáma je významnou rumunskou enoložkou, jejíž vína jsou produkována s velkou osobností. Zajímavé je, že Aurelii původně zajímalo pěstování rostlin, ale během svého studia na Zahradnické universitě se rozhodla změnit svůj směr a začít studovat enologii. Odbornou praxí prošla v řadě vinařských podniků včetně Vinexportu, který zabezpečoval 95 % exportu rumunských vín. Šla si za svým snem vlastnit vinici a vinařský závod a sny se staly skutečností. S podporou a radami svého spolupracovníka jménem Steve Cacenco dotáhli myšlenku do konce a vzniklo skvělé vinařství Domeniile Sahateni. Do tohoto projektu vložila hodně úsilí a také investovala 5 mil.eur do modernizace vinařského závodu, technologií a znovu vysazení vinné révy, která se rozprostírá na ploše 76 ha. Oblast Dealu Mare, kde se toto vinařství nachází, je známá pro produkci vín vysoké kvality. Každopádně cílem každého enologa je vyrobit vína, která odrážejí charakter odrůdy se silným vlivem dané vinařské oblasti a proto jsou vína obvykle produkována v menších množstvích a mohou být jak jednoodrůdová, tak smíchaná z několika odrůd do tzv. cuvée.

Ve sklepním hospodářství tohoto vinařství jsou používány špičkové technologie. Výrobní kapacita je 1 000 000 lahví za rok. Nosnými odrůdami jsou:: Feteasca Neagra, Merlot, Cabernet Sauvignon, Rulandské modré (Pinot Noir) - u červených vín a Feteasca Alba, Chardonnay, Ryzlink, Sauvignon Blanc, Tamăioasă Romaneasca a Muškát Ottonel pro bílá vína.

Měli bychom zmínit samozřejmě i největší úspěchy jako například Velká zlatá medaile z Concours Mondial de Bruxelles v roce 2002 za Rulandské modré (Pinot noir) vyrobené pro firmu Halewood, ročník 1999. Ve své době to bylo největší ocenění pro rumunská vína za posledních 20 let v mezinárodních soutěžích vín. Dále v roce 2011 dosáhli na Zlatou medaili na Concours Mondial de Bruxelles s červeným Artisan 2007 již pod označením Aurelia Visinescu. Vína této produkce dosáhla mnoha dalších významných ocenění. Vína z "terroir" Sahateni se totiž vyznačují vysokou kvalitou.

Od roku 2002 uvádí vinařství Aurelia Visinescu na trh tři dílčí řady vín, které byly připraveny pečlivou prací místních enologů. Prvním z nich je Nomad (Dobrodruh). Pod názvem Nomad se skrývají vína především moderního stylu a přílivu nových zkušeností. Druhá řada nese název Artisan. Artisan nám zase otevírá linii vín typických pro region Dealu Mare. A dále exkluzivní vína Anima, která jsou vytvořena s vášní a zapojením mysli, těla i duše a jsou produkována v limitovaných seriích. Novou řadou od března 2012, která obohatila vína Aurelie Visinescu je Karakter.

Pokaždé když je Aurelie otázána, jaké to je pro ženu pracovat ve světě, který je mužskou doménou odpovídá: " Ve světě, kde vládnou pravidla profesionalismu, neexistují rozdíly mezi muži a ženami, existují pouze odborníci.". A musíme uznat, že jsme rádi, že se díky takovým odborníkům můžeme těšit z těchto a dalších vín.