Rumunský Halewood

V úvodu jsme se zmínili stručně o tomto vinařství. V tomto článku ho rozebereme podrobněji a dozvíme se zajímavé informace nejen o jeho založení, ale také se podíváme na zajímavosti, které s Halewoodem souvisí. Dozvíme se také něco o krásném hradu – zámku Peles, který se nachází nedaleko tohoto vinařství a rovněž si blíže představíme rumunskou královskou rodinu, která svůj hrad pravidelně navštěvuje a pochutnává si na výborných vínech z Halewoodu.

Společnost Halewood byla založena v roce 1978 ve Velké Británii Johnem E. Halewoodem a velmi rychle se zařadila mezi nejvýznamnější společnosti zabývající se importem alkoholických nápojů. V roce 1987 společnost začala dovážet vína z Rumunska, kde navázala spolupráci s Danem Munteanem, který dodával pro tuto společnost víno. O deset let později bylo vytvořeno partnerství mezi John E. Halewoodem a Danem Munteanem, kdy byla založena dceřinná společnost Halewood Romania, která je největším vývozcem rumunského vína do Velké Británie a dalších zemí po celém světě. Po rozsáhlé investici 10 mil. EUR působí v Rumunsku čtyři dceřinné společnosti. Investice byla směřována do pěstování révy vinné včetně nových výsadeb. Cramele Halewood (vinařství Halewood) vzniklo díky privatizaci vinařství Vinalcool Prahova, kterou v r. 1999 získal právě Halewood. Kvalita vín, hodnota, rafinovanost a odlišnost dělá z Cramele Halewood jednoho z nejlepších rumunských producentů vína, který zhodnocuje potenciál a rozmanitost vinařských regionů země.

Momentálně se celková rozloha vinic 350 ha rozprostírá do oblastí Transylvánie, Dealu Mare a Murfatlar.

Vína z tohoto vinařství získala řadu ocenění. Například Rulandské modré (Pinot noir) rosé 2014 získalo stříbrnou medaili – International Wine & Spirit Competition 2015 na Paris street.

Součástí vinařství je sklep Rhein et Cie, který v roce 1893 založil Herm Rhein, který pocházel z Německa. Od roku 1920 je tento sklep určen pro výrobu šumivých vín tradiční metodou kvašení v láhvi (Méthode Champenoise). Nedaleko od tohoto sklepa má svůj rezidenční hrad – zámek Peles rumunská královská rodina. Hrad se nachází konkrétně na úpatí pohoří Bucegi, v malebném městě Sinaia v idylickém prostředí Karpat v Rumunsku. Jedná se o mistrovské dílo německé - čerstvě renesanční architektury. Rumunská královna Alžběta o stavbě prohlásila: "Italové byli zedníci, Rumuni budovali terasy, Albánci a Řekové pracovali s kamením, Němci a Maďaři byli tesaři. Turci pálili cihly, inženýři byli Poláci a řezbáři byli Češi. Francouzi byli malíři a Angličané měřiči". Zdá se, že se mezi dělníky hovořilo i čtrnácti jazyky. Tento hrad – zámek je považovaný za jeden z nejvíce úžasných a zachovalých hradů – zámků v Evropě. Královská rodina tento hrad pravidelně navštěvuje a při těchto cestách nezapomíná navštívit ani vinařství Halewood, které se stalo v roce 2006 certifikovaným dodavatelem rumunské královské rodiny pro šumivá vína. 12. října 2009 byl tento titul obnoven a společnost byla mimo to jmenována oficiálním dodavatelem také pro vína tichá.